Osmiúhelník a číslo 8
Osmiúhelník v sobě skrývá ochranu, soulad, sjednocení, souznění a zároveň transformaci.
Osmiúhelník je z pohledu posvátné geometrie silný starobylý symbol. Vznikl spojením kruhu a čtverce. Kruh zastupuje nebeskou sféru a čtverec zemi. Spojením těchto dvou tvarů vzniká soulad, sjednocení prostřednictvím nekonečného spojení. V mnoha náboženstvích je znázorněna transformace čtverce – země, hmoty na kruh – duch, éter či nebe.
Osmiúhelník reprezentuje prostor a čas zároveň – čtyři světové strany (sever, jih, východ a západ) a čtyři roční období – dva slunovraty a dvě rovnodennosti.
Významné číslo 8
Počet 8 je velmi často zmiňován ve starobylých textech, bájích i pověstech. Téměř v každém náboženství je číslo 8 zastoupeno a sehrává velmi důležitou roli.
- 8 božstev bylo u stvoření světa ve staroegyptských bájích
- 8 sektorů má Bagua kompas ve Feng Shui
- 8 cest k osvícení v buddhismu
- 8 šťastných symbolů v tibetském buddhismu
- 8 dní se slaví židovský svátek Chanuka
- 8 nohou má pavouk v keltské mytologii jako symbol Matky země
- 8 lidí přežilo potopu světa v Bibli
- 8 božstev Vasu v hinduismu – dárci hmotných statků a pomocníci
- 8 tónů je v základní stupnici
- položením čísla 8 vzniká nekonečno – dokončení a obnovu
-
Osmiúhelník a stavitelství
Leonardo da Vinci nakreslil v roce 1502 konstrukci osmiúhelníku pro plány města Imola. Tento tvar ho zcela fascinoval a věnoval mu mnoho kreseb, které se dochovaly do dnes a je možné obdivovat neskutečnou precisnost jeho práce.
Pro architekturu byl tvar osmiúhelníku zcela fascinující, poskytuje pevnost, odolnost a stabilitu. A zároveň nabízí estetickou zvláštnost. Osmiúhelník je ideální tvarem pro opěrný systém, proto se hojně využíval u obrovských staveb katedrál a chrámů.
Nádherné kresby osmiúhelníků Leonarda da Vinci si můžete prohlédnout zde. Mark Reymolds věnoval obrovské úsilí, aby je seskupil dohromady.
-
Křesťanství a osmiúhelník
Číslo osm symbolizovalo ve středověké číselné mystice křest a znovuzrození prostřednictvím Krista.
Mnoho křesťanských staveb odkazovalo na symboliku číslo 8 a například katedrály byly stavěny v osmiúhelníkovém tvaru. Také křtitelnice nebo dříve baptisteria, kde docházelo k obřadu očišťování a přijetí – ke křtu mají tvar osmiúhelníku.
-
Feng shui a osmiúhelník
Bagua osmiúhelníková mapa je jedním z nejdůležitějších nástrojů při práci s energií v prostoru ve Feng Shui.
Bagua kompas je rozdělena do osmi sektorů dle světových stran, přičemž každému sektoru vládne jeden z pěti prvků. Díky tomuto diagramu jsme schopni analyzovat prostor a harmonizovat tak jednotlivé oblasti našeho života. Bagua diagram ukáže, zda-li je v prostoru volně proudící vyrovnaná energie, nebo je třeba doplnit jing či jang energii.
Feng shui hojně využívá osmiúhelníku pro jeho ochranné schopnosti. Osmiúhelník vyrovnává energii jang. Tento tvar také zastupuje zemi a hory.
-
Buddhismus a číslo osm
Osmidílná ušlechtilá cesta vede k pravému poznání, pochopení a nirváně. Poprvé ji pronesl sám Buddha a tuto cestu symbolizuje osmiramenné kolo Dharmačakra.
V buddhismu nalezneme také 8 šťastných symbolů, symboly se navzájem propojují a provází osmidílnou duchovní stezkou.
-
Islám a číslo osm
V islámu se objevuje 7 pekel, ale 8 rájů, což symbolizuje milosrdenství Boží.
Alláh je nesen na svém trůnu v nebi 8 anděly.
V symbolice islámu najdeme často oktagram - hvězdu s osmi cípy.
-
Egyptská mytologie a číslo 8
Staroegyptská verze příběhu o stvoření světa má 8 hlavních postav – osm božstev (Ogdoad). Ogdoad tvoří 4 bohové muži (žáby) a 4 bohové ženy (hadi). Tito bohové existovali v nicotě a vodním chaosu. Z těchto osmi bohů vzešlo vesmírné vejce, které obsahovalo další božstvo a první zemi.
-
Keltové a číslo 8
V keltské mytologii na objevuje osminohý pavouk, který symbolizuje Matku zemi. Pavouk spřádá pavučinu, která symbolizuje osud lidstva. V pavučině je uschována možnost volby a příležitost k poznání a duchovnímu růstu, pokud je tomu člověk otevřen.